Állatbarát-e a nyuszisimogató?

Ünnepi időszakokban, különösen a Húsvéti, Gyermeknapi szezonokban nagy figyelmet kapnak a nyuszik kihelyezett simogatók formájában. Ez aranyos dolog, hisz a gyermekek láthatnak nyuszikat, de valójában ez mennyire jó a nyusziknak?

ÁLLATSIMOGATÓNYUSZIHÚSVÉTGYERMEKNAP

Nyusziokos

4/17/20223 min read

Az attól is függ, hogy honnan nézzük.
Mindenképpen jobb nyuszit simogatni egy erre berendezett helyen, ahol az állatok megfelelően vannak takarmányozva, árnyékos, felülről is védett helyet biztosítanak, rendszeres állatorvosi felügyelet alatt állnak és a szükséges oltásaikat is megkapják. Tulajdonosaik pedig felelősen gondolkoznak a nyúltartásról, így az állatok ivartalanítottak és nem szaporodnak kontroll nélkül. Ha ennek köszönhetően csak néhány százalékkal kevesebb húsvéti nyuszit dobnak ki az ünnepek után a legközelebbi parkba, vagy erdőbe, ahol igen kicsi az esélye, hogy ezek az állatok túlélnek, akkor már megérte.

Hol találkozhatunk nyuszisimogatókkal?
Általában vásárokon, gyermeknapi rendezvényeken, illetve Húsvéti időszakban akár bevásárlóközpontok közepében.

Mi lehet a probléma ezekkel?
Nem elhanyagolható tény, hogy sok esetben nem hozzáértő emberek rendeznek ilyen programokat, aminek a következménye az, hogy a látogatók nem kapnak valós képet és tájékoztatást a helyes nyuszitartásról. Előfordul, hogy jóval fiatalabb állatok kerülnek kirakatba, mikor még a mamájuk mellett, biztonságban lenne a helyük. Emellett pedig előfordul, hogy a simogatóban elhelyezett nyuszik mellé betesznek egy teljesen idegen, új példányt karantén idő nélkül, így akár az új nyuszi hordozója lehet valamilyen betegségnek, amivel aztán végigfertőzheti a többieket.
A nyuszik szemszögéből nézve az állatsimogató nagyon ijesztő. Ahhoz, hogy megértsük, miért nem túlzás ez, ismernünk kell a nyuszik eredetét és életmódját. A házinyulak ősei az üregi nyulak, akik hosszú és bonyolult üreg rendszereket ástak, ahová veszély esetén azonnal vissza tudtak menekülni, biztonságot adott nekik és utódaiknak. Mindemellett a nyulak zsákmányállatok, vagyis bármilyen ragadozó, legyen az például madár vagy róka, veszélyt jelentenek rájuk. Ennek megfelelően akkor érzik magukat biztonságban, ha a területüket belátják (ehhez hozzájárul igen tág látószögük, hogy mihamarabb érzékelni tudják a veszélyt) és tudják, hogy ragadozó felbukkanása esetén azonnal el tudnak iszkolni az üregükbe. Ezzel szemben az állatsimogatók, főleg ha kitelepült, alkalmi simogatóról van szó, egy nagyobb, könnyen átlátható területen vannak, hogy minél több látogató csodálhassa a puha kis szőrmókokat. Sajnos búvóhelyeket sokszor nem biztosítanak nekik, hiszen akkor jó eséllyel az összes állat ott ücsörögne és várná a rendezvény végét. Emellett ha még a simogatás is megengedett, tovább tetézzük a bajt. Ezek az állatok rettenetesen megrémülnek a hirtelen mozdulatoktól, mert számukra az összes, simogatásra benyúló és őket megragadó kezet fenyegetésnek tekinthetnek. Ehhez társul még a zsivaj is, így a simogató a nyusziknak nem jelent mást, mint nagy mennyiségű stresszt, ami komoly fizikális tünetekkel is járhat (gyomor-bélműködés lassulása, akár megállása például).
Kisgyermekek kezébe adni ilyen apró és törékeny állatokat nagy odafigyelést igényel. Nem ritka eset az, hogy egy gyermek megijed az állatól, a nyuszi esetleg megugrik, emiatt leejtheti és megsérülhet. Mivel a nyulak tünetrejtő állatok, így a leesés következtében esetlegesen kialakult sérülés van hogy csak napokkal később mutatkozik tünet formájában (például: sántítás, étvágytalanság, gubbasztás).

Ha szereted a nyuszikat és akár csak kicsit is együtt érzel velük, nem simogatsz nyuszit simogatóban!

Mit tehetsz helyette?
Látogass meg olyan állatkertet (Szentendrei Kisállatkert például) vagy menhelyet, ahol nyuszikat is tartanak, így az állatokat a saját élőhelyükön figyelheted meg, így ők a szituációhoz mérten a lehető legkevésbé stresszesek. Akkor se simogass meg állatot, ha erre lehetőséged van, mert ez valószínűleg csak neked esik jól, a rémült kisállatnak a legkevésbé sem. Ha van ismerősöd, akinek van nyuszija (aki ráadásul belevaló, bátor kisállat), kérdezd meg, hogy meglátogathatod-e őket. Természetesen az illemszabályokat be kell tartani: ne ronts rá a nyuszira, hanem telepedj le tőle tisztes távolságra és várd meg, hogy ő kezdeményezzen, ha ehhez van kedve. Semmiképp se kergesd vagy kapj utána, mert ettől szintén stresszes lehet.

Így a végén azért szeretnénk kiemelni, hogy szerencsére már évről-évre kisebb a látogatottsága az ilyen helyeknek, a megfelelő információk áramlása gyorsuló félben van hála a kitartó gazdiknak, állatorvosoknak, nyuszikkal is foglalkozó alapítványoknak, akik segítik ezt.

Végezetül pedig, próbáljunk meg empatikusabban állni a nyuszikhoz, mert náluk tényleg kevés kedvesebb puha-szőrös kis lény létezik.

Dr. Donka Melinda és Dr. Gajcsi Dóra egzotikus szakállatorvosok közreműködése alapján készítette a: Nyusziokos